מזגן מיני מרכזי או מזגן בכל חדר? הפתרונות הנכונים לחורף חם ויעיל

אווירה חורפית

האקלים הישראלי לא משאיר לנו ברירה אלא להתקין מזגנים ברחבי הבית. אחת ההתלבטויות הנפוצות בהתקנת מזגן בבית היא השאלה האם להתקין מזגן מיני מרכזי, או להתקין מזגן בכל חדר וחדר. ריכזנו עבורכם את השיקולים המרכזיים שינחו אתכם בהתמודדות עם השאלה הזו.

מתקינים מזגן?

בית החלומות שלכם הולך ונבנה, וכעת אתם בשלב בו אתם בוחרים לו מוצרי חשמל. מקרר ותנור כבר קניתם, אבל אתם מתלבטים לגבי המזגן. כמובן, אתם לא מתלבטים האם להתקין מזגן, הרי זה מוצר צריכה בסיסי בישראל החמה, אלא האם לבחור במזגן מיני מרכזי או מזגן בכל חדר.

לפני שנתחיל לענות על השאלה הזו נבין מהם למעשה שני סוגי המזגנים האלה. מזגן מיני מרכזי הוא מזגן בעל יחידה פנימית אחת שמפזרת את האוויר בכל חלקי הבית דרך תעלות ופתחי מיזוג עיליים. לעומת זאת, מזגן עילי הוא מזגן קטן יותר שמקרר רק את החדר בו הוא נמצא.

מחזיק מנורה
כדאי להגיע להחלטה הנכונה לפני הרכישה

פיזור אוויר

היתרון הגדול במזגן מיני מרכזי הוא בפיזור האוויר היעיל שלו ברחבי הבית. מזגן מיני מרכזי כולל כמה פתחי אוורור המפוזרים על פי גודל המזגן והבית וכך מפזר את האוויר בצורה יעילה יותר בחלל. מזגן עילי לעומת זאת מקרר שטח גדול יחסית בעזרת פתח אוורור אחד ולא מפזר את האוויר באופן יעיל.

עיצוב

גם בגזרת העיצוב קיים יתרון משמעותי למזגן מיני מרכזי. מזגן עילי נמצא על הקיר ומהווה חלק מעיצוב החדר. אבל המזגן לא מעוצב באופן מעורר השראה, אלא מהווה יחידת קירור הנמצאת בחדר. מזגן מיני מרכזי לעומת זאת, מהווה חלק מהתקרה ומשתלב בה. הכנה למזגן מיני מרכזי תכלול הנמכה של התקרה, והמזגן יהיה ממש בתוך התקרה כאשר רק חורי האוורור יראו לעין.

חיסכון בחשמל

אחד הפרמטרים החשובים בבחירת מזגן הוא החיסכון בחשמל, ומזגן עילי מנצח בקטגוריה הזו. כאשר המזגן המיני מרכזי פועל הוא למעשה עובד במלוא הכוח והעוצמה בכל הבית. גם אם כעת רק אחד מבני המשפחה נמצא בבית ורוצה להדליק מזגן בחדרו הוא יקרר/ יחמם את הבית כולו.

אם היה לו מזגן עילי בחדר הפרטי הוא היה יכול להדליק רק אותו וכך להשתמש בהרבה פחות חשמל. זהו יתרון משמעותי כיוון שרוב הזמן אנחנו לא משתמשים בכל החדרים בבית ואין לנו צורך לקרר אותם לחינם.

בית מודרני
חשוב לקחת בחשבון את המזגן בזמן תכנון עיצוב הבית

מזגן מולטי

יצרני המזגנים הבינו את הבעיה בצריכת החשמל של המזגן המיני מרכזי ופיתחו את מזגני המולטי. אלה מזגנים שמאפשרים ויסות שונה בכל חדר כך שבחדר אחד המזגן יכול לקרר מאוד ובחדר אחר לא לפעול. בתצורה הזו המזגן צורך פחות חשמל, אך הוא עדיין משתמש ביותר חשמל ממזגן עילי כי המנוע שלו גדול יותר.

עלות

על המזגן תצטרכו גם לשלם לכן כדאי לבחון גם את נושא העלות. מזגן עילי נחשב זול יותר ממזגן מיני מרכזי וגם עלות ההתקנה שלו גבוהה יותר כיוון שהיא מסובכת יותר. במידה וקיימת הכנה למזגן מיני מרכזי בדירתכם העלות תהיה סבירה יותר, אך עדיין יהיה מדובר במחיר גבוה יותר ממזגן עילי.

אז איזה מזגן עדיף?

בסופו של דבר השאלה איזה מזגן עדיף איננה פשוטה כל כך. חשוב להכיר את המשתנים השונים ולהבין שבסופו של דבר כל מקרה לגופו ובכל בית יהיה עדיף מזגן אחר. חשוב לשקול את האפשרויות והפרמטרים השונים כדי להגיע לבחירה נכונה. כדאי להיעזר בחברה מקצועית ואמינה שתסייע לכם להתאים את המזגן הנכון לבית שלכם.

מה הופך את אלקטרה מזגנים למזגנים טובים יותר?

דבר ראשון – עוצמת הקירור / חימום

כל מזגן יכול להתיימר להגיע לעשרים או עשרים ואחת מעלות אבל כאשר מדובר על אלקטרה מזגנים ניתן ממש לחוש בהבדל. מדובר על עוצמה אחרת אשר יוצרת מצב לפיו החדר מרגיש קר הרבה יותר מהטמפרטורה שאליה כיוונו את המזגן כי העוצמה שלו עובדת מצוין. אין ספק שהעוצמה של אלקטרה מזגנים היא הטובה ביותר בהשוואה לשאר.

אלקטרה מזגנים
לוגו של חברת אלקטרה

דבר שני – חיסכון בחשמל

כולנו מכירים את התופעה שברגע שמגיעים לעונת הקיץ העלויות של החשמל הופכות לבלתי אפשריות. אי אפשר להיות בבית ללא מיזוג וזה יוצר מצב לפיו אנחנו עם מזגן מופעל בכל זמן. ברגע שהבית גדול אז המזגן פועל אף קשה יותר על מנת לקרר את החלל ועלות החשמל נהיית עוד יותר יקרה. כאשר בדקנו והשוואנו בין המזגנים השונים גילינו שאלקטרה מזגנים הם משמעותית זולים יותר וחסכוניים יותר בחשמל וזה דבר מהותי משום שזה יכול לחסוך עלויות של מאות ואלפי שקלים בחודש.

דבר שלישי – הגיוון של המזגנים

פעם היה מקובל לשים בבית מיזוג מרכזי אבל מאוחר יותר גילו שמדובר בטעות מרה משום שאם אנחנו נמצאים בחדר אחד אז אין טעם לקרר את כל הבית אלא רק את אותו החדר שאנחנו נמצאים בו. כאשר מדובר על אלקטרה מזגנים לחללים קטנים אז יש את המזגנים הקטנים יותר מאשר אם מדובר על קירור לחללים גדולים יותר שאז יש מזגנים גדולים יותר.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*